News & Blog

Naturalne antybiotyki to produkty spożywcze, które mają działanie przeciwbakteryjne. Ich właściwości często pozwalają na skuteczną walkę także z wirusami, a nawet szkodliwymi dla zdrowia grzybami! A dodatkowo... W przeciwieństwie do antybiotyków na receptę – można przyjmować je cały rok, zapobiegając ewentualnym chorobom. Poznaj najsilniejsze z nich! Są łatwo dostępne, a korzyści dla zdrowia z ich zjadania – znacznie wykraczają poza samą walkę z mikrobami...

Naturalne antybiotyki z każdej kuchni

Popularna w polskiej diecie cebula jest jednym z najsilniejszych naturalnych antybiotyków. Zawarte w niej związki hamują rozwój bakterii atakujących górne drogi oddechowe i układ pokarmowy. Jest polecana na przeziębienia oraz przy gorączce, często w formie „syropu z cebuli”, z dodatkiem miodu (kolejnego naturalnego antybiotyku) oraz cytryny.

Podobne działanie wykazują czosnek i chrzan. Będą skuteczne zarówno na bakterie, jak i na wirusy. Są silnymi przeciwutleniaczami i warto stosować je również w celu zwiększenia jej zawartości w diecie. Cebula i czosnek charakteryzują się także wysoką zawartością oligosacharydów, które stanowią doskonałą pożywkę dla baterii jelitowych. To czyni je prebiotykami łatwo dostępnymi, tanimi, a do tego idealnymi jako dodatek do naszych ulubionych potraw.

Przyprawy śródziemnomorskie

Dieta śródziemnomorska nie bez przyczyny została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Swoje właściwości chroniące przed rozwojem chorób zawdzięcza między innymi ogromnej ilości ziół i przypraw. Należą do nich szeroko znane bazylia i oregano, a także tymianek, majeranek czy estragon. Trzeba przyznać, że chociaż są łagodniejsze w smaku od cebuli, czosnku czy chrzanu – olejki z tych przypraw działają wyjątkowo skutecznie. Olejek z bazylii oraz olejek z oregano wykazują nawet działanie przeciw pasożytnicze, a olejek z oregano poleca przyjmować się razem z probiotykami – ma aż tak silne działanie!

Przyprawy przeciwzapalne

Oprócz przypraw śródziemnomorskich warto zwrócić uwagę także na przyprawy korzenne, takie jak imbir i kurkuma. Znane są przede wszystkim ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, które sprawdzają się w reumatoidalnym zapaleniu stawów i innych schorzeniach pochodzenia reumatycznego. Imbir można stosować wspomagająco nawet w cięższych zakażeniach przewodu pokarmowego, na przykład tych spowodowanych bakteriami Salmonelli i Listerii. Zawarta z kolei w kurkumie kurkumina jest jednym z najsilniejszych poznanych przeciwutleniaczy, wykazuje również działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Jednak na tym naturalne antybiotyki się nie kończą! Warto wymienić także żurawinę, niezrównaną w zakażeniach układu moczowego (pisaliśmy o niej tutaj) czy chociażby pyłek pszczeli i miód. Naturalne antybiotyki warto włączać do swojego jadłospisu każdego dnia, a w sezonie zwiększonych zachorowań czy podczas zimowego przesilenia – nawet do kilku posiłków dziennie!

Życzymy zdrowia i smacznego!

© Poradnia medyczno - dietetyczna online drdiagnoza.com. Wszelkie prawa zastrzeżone. Wykonanie Systemy dedykowane Friqtechnology.com.